Sort by

Breno has logged 832 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fair Game

Fair Game

1995
×
Read the review Edit this entry  
31
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★
Edit this entry  
29
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
27
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★½
Edit this entry  
26
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★½
Edit this entry  
25
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Along Came Polly

Along Came Polly

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Novice

The Novice

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Voyage of Time: The IMAX Experience

Voyage of Time: The IMAX Experience

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Private Desert

Private Desert

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ashes

Ashes

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blissfully Yours

Blissfully Yours

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blue

Blue

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Stromboli

Stromboli

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Prayers for the Stolen

Prayers for the Stolen

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Summit of the Gods

The Summit of the Gods

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
My Salinger Year

My Salinger Year

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Belfast

Belfast

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Azor

Azor

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry