Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★
Edit this entry  
13
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
11
Sylvia Scarlett

Sylvia Scarlett

1935
×
★★★
Edit this entry  
05
Howl

Howl

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★
Edit this entry  
30
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★½
Edit this entry  
29
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★★
Edit this entry  
27
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★½
Edit this entry  
23
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Move to Heaven

Move to Heaven

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★
Edit this entry  
13
Tab Hunter Confidential

Tab Hunter Confidential

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★
Edit this entry  
07
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
Edit this entry  
05
Sling Blade

Sling Blade

1996
×
★★★★
Edit this entry  
02
Vincenzo

Vincenzo

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
30
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Edit this entry  
30
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Little Forest

Little Forest

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★
Edit this entry  
18
Night in Paradise

Night in Paradise

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
It's Okay, That's Love

It's Okay, That's Love

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Good Hair

Good Hair

2009
×
Edit this entry  
10
The Last Blockbuster

The Last Blockbuster

2020
×
Edit this entry  
09
Incomplete Life

Incomplete Life

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Battleship Island

The Battleship Island

2017
×
Edit this entry  
04
Alexander

Alexander

2004
×
★★½
Edit this entry  
03
Song Lang

Song Lang

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Send Me No Flowers

Send Me No Flowers

1964
×
★★★
Edit this entry  
02
A Frozen Flower

A Frozen Flower

2008
×
Read the review Edit this entry  
01
A Werewolf Boy

A Werewolf Boy

2012
×
Edit this entry  
31
Penny Pinchers

Penny Pinchers

2011
×
Edit this entry  
30
After My Death

After My Death

2017
×
Edit this entry  
28
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★½
Edit this entry  
25
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★½
Edit this entry  
21
Audrey

Audrey

2020
×
Edit this entry  
20
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★
Edit this entry  
18
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
The United States vs. Billie Holiday

The United States vs. Billie Holiday

2021
×
Edit this entry  
15
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Edit this entry