Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
7 Dwarves: The Forest Is Not Enough

7 Dwarves: The Forest Is Not Enough

2006
×
Read prior review Edit this entry  
27
Seven Dwarfs

Seven Dwarfs

2004
×
Read prior review Edit this entry  
21
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
Read the review Edit this entry  
14
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Loki

Loki

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Predator

The Predator

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★½
Edit this entry  
01
The Courier

The Courier

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ice Age

Ice Age

2002
×
★★★½
Edit this entry  
02
Insidious

Insidious

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Thor

Thor

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Scoop

Scoop

2006
×
Edit this entry  
25
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Puss in Boots

Puss in Boots

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★★½
Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Shrek Forever After

Shrek Forever After

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sorry, Wrong Number

Sorry, Wrong Number

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry