Sort by

Alfred has logged 195 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Emoji Movie

The Emoji Movie

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
31
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dracula

Dracula

1931
×
★★★½
Edit this entry  
30
Artemis Fowl

Artemis Fowl

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Bao

Bao

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Source Code

Source Code

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Edit this entry  
28
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Star

The Star

2017
×
★★
Edit this entry  
23
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Extraction

Extraction

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Paradox

Paradox

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nobody Sleeps in the Woods Tonight

Nobody Sleeps in the Woods Tonight

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Predators

Predators

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Aliens vs Predator: Requiem

Aliens vs Predator: Requiem

2007
×
Read the review Edit this entry  
15
AVP: Alien vs. Predator

AVP: Alien vs. Predator

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Don't Listen

Don't Listen

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★★½
Edit this entry  
05
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★½
Edit this entry  
22
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Edit this entry  
21
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Terminator Salvation

Terminator Salvation

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Alien³

Alien³

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Dracula

Dracula

1992
×
★★½
Edit this entry  
15
Terminator 3: Rise of the Machines

Terminator 3: Rise of the Machines

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★½
Edit this entry  
07
Lambert the Sheepish Lion

Lambert the Sheepish Lion

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ferdinand the Bull

Ferdinand the Bull

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Three Blind Mouseketeers

Three Blind Mouseketeers

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry