Sort by

Alfred has logged 35 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Vice

Vice

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
Edit this entry  
21
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Predator

Predator

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
Read the review Edit this entry  
10
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Edit this entry  
09
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
It

It

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry