RSS feed for Stéphane
  • 365 Days

    365 Days

    ½

    This as got to be one of the stupidest, badly written, horribly acted, laughably scored pieces of shit i have ever saw. Is Netflix trying to find the worse possible movies? If so, they are doing a great job.

  • Gamer

    Gamer

    ★½

    The directing and editing on this movie are painful to watch. The story is stupid and cheesy to boot. For the rare original scenes there is 100 been there done that’s. The backstory is uninspired and a complete waste of time, the side stories are even worse, the only thing that is remotely interesting is the Humanz intrigue. The acting is alright and so are the special effects.

  • Omega Man: A Wrestling Love Story

    Omega Man: A Wrestling Love Story

    ★★★★

    Kenny Omega: Flawless wrestler.
    Tyson Smith: Down to earth, fantastic guy.
    Omega & Ibushi: Wrestling soul mates.
    Omega Man: Really is a wrestling love story.

  • The Walk

    The Walk

    ★★★½

    Même si je savais ce qu'il allait se passer, étant hyper vertigineux, je ne me rappelle pas avoir jamais été aussi inconfortable et nerveux à écouter un film. J'avais déjà vue un documentaire sur cet événement spécifique, j'ai tout de même pleinement apprécié le film. Joseph Gordon est vraiment bon et son accent est awesome. Les acteurs de soutiens sont très bien choisis et font le boulot. Clairement le film est fait pour rendre ceux qui ont le vertige très inconfortable avec les plans de caméra, le personnage qui a terriblement le vertige ... rien pour te détendre.

  • Escape Room

    Escape Room

    ★★

    The deaths are cool even if real predictable but the movie contains some of the stupidest shit i have seen in a horror flick in a long time. My leg is stuck?!?!?! WHY IS YOUR FUCKING LEG STUCK?

    I guess it could of been way worse.

  • Mission: Impossible II

    Mission: Impossible II

    ★★

    The movie is actually 25 minutes long but with the constant slow motions and lingering face close up's it's clocks in over 2 hours.

    I usually like John Woo but did not like his directing at all in this movie, also the editing is a pain. The action scenes are alright and over the top like Woo likes them but for me it did not hit home.

    The acting is good but they really don't have that much to work with. The third act is dreadful. By far my least favorite of this awesome franchise.

  • Ace Ventura: Pet Detective

    Ace Ventura: Pet Detective

    ★★★½

    Ce n'est pas Snowflake.
    Ce n'est pas SNOWFLAKE.

  • Judy

    Judy

    ★★½

    C’est peut-être juste moi mais est-ce que tout le monde sait jouer du piano? Peux importe ou le/la protagoniste va il y a une personne aléatoire qui joue du piano comme un professionnel. Je me disais qu’il faudrait que je m’y remettre depuis le succès international de ¨Concerto pour un épais¨ je n’ai pas toucher à un piano.

    Mais sérieusement Renée Zellweger mérite les louanges qui lui sont envoyé mais pour le reste le film est juste correct, il ne…

  • Demolition Man

    Demolition Man

    ★★★½

    Teddy Bear!

  • Girls with Balls

    Girls with Balls

    I couldn't wait for everyone to die, no exceptions. The movie is unberable. I actually think this movie would be better on mute, because everytime they open their mouths you want them to die violently. The original audio track french is barely better. At least the kills are good and the gore is quite nice. Calling this movie a cliche would be and insult to cliches.

  • The Rock

    The Rock

    ★★★★

    Best action movie ever made.

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★★

    FUCK OFF HITLER!