RSS feed for Stéphane

Stéphane has written 60 reviews for films during 2019.

  • Angel Has Fallen

    Angel Has Fallen

    ★½

    WOW! A agent that is double cross, framed and wrongfuly accused we NEVER saw that before soooooo original. A manhunt? Never heard of that.

  • La luna

    La luna

    ★★★½

    Mario Galaxy BABY!

  • For the Birds

    For the Birds

    ★★★½

    Karma's a bitch.

  • I Spit on Your Grave 2

    I Spit on Your Grave 2

    ★★

    The making of I spit on your grave 2: Copy/paste exact scenario from previous movie, change very few details, pick better actrice, worst vilains, make revenge good but not great.
    Final result not worth your time.

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★★

    Idée originale pas mal intéressante, les histoires sont vraiment bonnes, les acteurs sont plausibles mais toutes les scènes autres que les écrits du livre ou l’histoire de Sarah sont juste longue et ennuyeuse. Un bon divertissement qui vaut le détour il ne faut juste pas s’attendre à un chef d’œuvre, le film aurait gagné à être des ¨short stories¨.

  • 47 Meters Down: Uncaged

    47 Meters Down: Uncaged

    ★★

    Nice try deep blue sea did that but much much better.
    There's a few scenes that are worth seeing for the rest it's a hard pass.

  • Metamorphosis

    Metamorphosis

    ★★

    La musique est insupportable, le film prend un temps fou pour commencer mais au moins le jeu des acteurs est mieux que je m'attendais … pour la majorité des acteurs. La mutation est assez intéressante, les maquillages un peu moins.

    Un mauvais Dr Jekyll and Mr Hyde mais tout de même mieux que Metamorphosis: The alien Factor.

  • The Girl with All the Gifts

    The Girl with All the Gifts

    ★★★½

    Very original a breath of fresh air in a over used style of movies ... that i love.

  • I Spit on Your Grave

    I Spit on Your Grave

    ★★★

    La première moitié du film est complètement chiante, simple, prévisible, idiote, supposer être choquant ? Dure de l’être quand tu vois ce qui va se passer 10 minutes à l’avance, une vraie perte de temps.

    Deuxième moitié, là ça devient fucking intéressant, clairement la première parti du film est faite pour te faire apprécié encore plus sa douce vengeance mais j’avait pas besoin de ce 45 minutes perdu pour me faire les haïr, 10 minutes auraient été amplement. Peut-être qu’ils…

  • League of Legends Origins

    League of Legends Origins

    ★★★½

    Gamer depuis que je suis un enfant, une grosse partie de ma vie consiste de gamer le pus que je peux. Très peu de style de jeu ne me plaisent pas mais je ne suis vraiment pas un gros fan de ¨online¨ si je voulais me faire insulter par en pré-adolescent de 12 ans qui sonne comme une fille de 7 ans, j’adopterai un enfant mais ce n’est pas le cas des communité toxique sont dans tous les jeux, alors…

  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

    Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

    ★★½

    Shut off your brain and enjoy.

  • Metamorphosis : The Alien Factor

    Metamorphosis : The Alien Factor

    ★★

    We have a new champion for the worse acting in a movie, yes even worse than Troll 2 actually I would not be surprised that the nerd in the movie is he same joke of an actor than in Troll 2. They are so horrible that they can’t even walk normally, even less run. The dialogues are so horrible I would not be surprised it was written 2 minutes before shooting. The music is the most annoying I have heard…