RSS feed for Stéphane
  • League of Legends Origins

    League of Legends Origins

    ★★★½

    Gamer depuis que je suis un enfant, une grosse partie de ma vie consiste de gamer le pus que je peux. Très peu de style de jeu ne me plaisent pas mais je ne suis vraiment pas un gros fan de ¨online¨ si je voulais me faire insulter par en pré-adolescent de 12 ans qui sonne comme une fille de 7 ans, j’adopterai un enfant mais ce n’est pas le cas des communité toxique sont dans tous les jeux, alors…

  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

    Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

    ★★½

    Shut off your brain and enjoy.

  • Metamorphosis : The Alien Factor

    Metamorphosis : The Alien Factor

    ★★

    We have a new champion for the worse acting in a movie, yes even worse than Troll 2 actually I would not be surprised that the nerd in the movie is he same joke of an actor than in Troll 2. They are so horrible that they can’t even walk normally, even less run. The dialogues are so horrible I would not be surprised it was written 2 minutes before shooting. The music is the most annoying I have heard…

  • The Thing

    The Thing

    ★★★★

    That movie is so much fun and has aged fantastically, the gore is superb, the plot is crazy and for an horror movie the acting is quite good. One of my favorites and a classic.

  • Doom: Annihilation

    Doom: Annihilation

    I was expecting a piece of crap, i was served exactly that with a large fries and a jumbo coke. Doom has been and will always be in my top 3 shooter games of all time, this is an insult to the game, hard to believe but it's even worse than the first one. The only Doom thing in this movie is the UAC and the moon Phobos ... are they supposed to be imps? The fan service is cringy…

  • Final Girl

    Final Girl

    Une heure de préambule long et ennuyeux pour un dénouement insatisfaisant, une grosse perte de temps.

  • Anna and the Apocalypse

    Anna and the Apocalypse

    ★½

    Awkward best describes this movie, the acting is bad but it could be worse, the songs are no good and annoying and they really sound dubbed.Except for the miles away song (the background stuff was cool), there's way to many songs and they all sound like their made on a old casio keyboard and i did not enjoy them at all.

    It's pretty cliché and unfunny. The gore is not horrible, it kinda works. I guess you can give them points for trying something new it just did not click with me.

  • Annabelle Comes Home

    Annabelle Comes Home

    ★½

    That has got to be the least scary movie i have seen in years, easy predictable and just painful to watch seemed to me like a 3 hour movie ... it was not.

  • Toy Story 4

    Toy Story 4

    ★★★½

    Incroyable qu'après 4 films, c'est toujours aussi bon, rare sont les séries de films qui sont capables de faire ça.

    J'ai beaucoup moins rie que dans les autres films de la série, mais j'ai quand même eu des fou rires surtout avec les nouveaux personnages, spécialement le lapin et canard.

    Tous les films ont quelques choses de spéciales uniques à chacun, mais ce qu'ils ont en commun, c'est une histoire chaleureuse avec un message qui fait chaud au cœur d'entendre.

  • Child's Play

    Child's Play

    ★★★

    Beaucoup plus une comédie qu'un film d'horreur. Pas mal déçu qu'ils ont changé l'histoire original et la poupée est juste trop ¨creepy¨ pour être convainquante. Change en rien que ce n'est pas un mauvais film et les scènes d'horreurs sont divertisante et gory. C'est toujours agréable de le voir gros plan et de ce demander ¨what the fuck did he do?¨. Quelques séquence sont mémorable comme beaucoup sont assez ridicule.

    Pourquoi c'est si dure détruire une poupée?

  • Godzilla: King of the Monsters

    Godzilla: King of the Monsters

    ★★½

    What a stupid and idiotic story, that makes no sense whatsoever and the twists are quite laughable. But the monster are cool and the action scenes are alright ..., i guess and Godzilla is awesome. So for a turn your brain completely off movie, it's watchable but don't expect a great movie you will be surely disappointed.

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

    NON STOP ACTION.
    The fight are masterful, the gun battles are epic, the story is entertaining AF, the lore is so intriguing, Keanu Reeves is a god among man.
    Rarely is the conclusion of a trilogy as good as this one, making the full bodies of films quite a satisfying work. The word that describes best the movie and trilogy is hardcore entertainment.