• Child's Play

    Child's Play

    ★★★

    Beaucoup plus une comédie qu'un film d'horreur. Pas mal déçu qu'ils ont changé l'histoire original et la poupée est juste trop ¨creepy¨ pour être convainquante. Change en rien que ce n'est pas un mauvais film et les scènes d'horreurs sont divertisante et gory. C'est toujours agréable de le voir gros plan et de ce demander ¨what the fuck did he do?¨. Quelques séquence sont mémorable comme beaucoup sont assez ridicule.

    Pourquoi c'est si dure détruire une poupée?

  • Godzilla: King of the Monsters

    Godzilla: King of the Monsters

    ★★½

    What a stupid and idiotic story, that makes no sense whatsoever and the twists are quite laughable. But the monster are cool and the action scenes are alright ..., i guess and Godzilla is awesome. So for a turn your brain completely off movie, it's watchable but don't expect a great movie you will be surely disappointed.

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

    NON STOP ACTION.
    The fight are masterful, the gun battles are epic, the story is entertaining AF, the lore is so intriguing, Keanu Reeves is a god among man.
    Rarely is the conclusion of a trilogy as good as this one, making the full bodies of films quite a satisfying work. The word that describes best the movie and trilogy is hardcore entertainment.

  • Pokémon Detective Pikachu

    Pokémon Detective Pikachu

    ★★★

    I really don't know too much about The Pikachu's, but i really like the yellow one, i think his name is Pokemon or Deadpool.

  • The Quake

    The Quake

    ★★½

    After the very surprising The wave i was expecting a lot from this movie but it feel short for me. The drama did not interest me one bit, there was very little to no science involved except a man's hunch, the performance of Kristoffer Joner was not as good has in the wave it felt quite uneven.
    I did like it's descent into madness but his performance did not bring it out if was more the set pieces that made…

  • The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

    The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

    ★★★

    Gots to love Lonely Island shit.

  • Kitbull

    Kitbull

    ★★★★

    So touching.

  • Last Ones Out

    Last Ones Out

    ★½

    The directing is mediocre, the acting not much better but not horrible, the story is a really bad rip-off of 28 days later, the actions scenes are very badly made and there is absolutely no tension or stressful sequences in the entire movie, you basically wait for it to end.

    The drama is just so freaking ridiculous and also It would seem that recuperating from a major surgery on a pool table with no medical instruments only takes about 15 minutes ... good to know.

  • Dead Birds

    Dead Birds

    ★½

    Pleins d'acteurs semis connus à assez populaire qui joue leurs pires rôles en carrière. Le CGI est le pire que j'ai vu depuis longtemps, l'histoire est ridicule et le gore est horrible. Les tentatives de jump scares sont assez risible.

    S'ils voulaient faire passer ce film pour un film d'époques, ce n'est pas très bien réussi, ça sent le fake à plein nez, je suis surpris qu'on n'entende pas le cell de quelqu'un se mettre à sonner durant le film. Il se passe rien pour une très longue parti du film si au moins les personnages ou les dialogues étaient intéressant, ce serait moins pénible.

  • Fighting with My Family

    Fighting with My Family

    ★★★

    IF YOU SMELL
    WHAT THE ROCK
    IS COOKING.

  • John Wick

    John Wick

    ★★★½

    John will come for you and you will do nothing ... because you can't do nothing.

  • Alien: Ore

    Alien: Ore

    ★★★★

    De loin le meilleur de la gang.