RSS feed for Stéphane

Stéphane has written 33 reviews for films rated ★★ .

  • Escape Room

    Escape Room

    ★★

    The deaths are cool even if real predictable but the movie contains some of the stupidest shit i have seen in a horror flick in a long time. My leg is stuck?!?!?! WHY IS YOUR FUCKING LEG STUCK?

    I guess it could of been way worse.

  • Mission: Impossible II

    Mission: Impossible II

    ★★

    The movie is actually 25 minutes long but with the constant slow motions and lingering face close up's it's clocks in over 2 hours.

    I usually like John Woo but did not like his directing at all in this movie, also the editing is a pain. The action scenes are alright and over the top like Woo likes them but for me it did not hit home.

    The acting is good but they really don't have that much to work with. The third act is dreadful. By far my least favorite of this awesome franchise.

  • I Spit on Your Grave 2

    I Spit on Your Grave 2

    ★★

    The making of I spit on your grave 2: Copy/paste exact scenario from previous movie, change very few details, pick better actrice, worst vilains, make revenge good but not great.
    Final result not worth your time.

  • 47 Meters Down: Uncaged

    47 Meters Down: Uncaged

    ★★

    Nice try deep blue sea did that but much much better.
    There's a few scenes that are worth seeing for the rest it's a hard pass.

  • Metamorphosis

    Metamorphosis

    ★★

    La musique est insupportable, le film prend un temps fou pour commencer mais au moins le jeu des acteurs est mieux que je m'attendais … pour la majorité des acteurs. La mutation est assez intéressante, les maquillages un peu moins.

    Un mauvais Dr Jekyll and Mr Hyde mais tout de même mieux que Metamorphosis: The alien Factor.

  • Metamorphosis : The Alien Factor

    Metamorphosis : The Alien Factor

    ★★

    We have a new champion for the worse acting in a movie, yes even worse than Troll 2 actually I would not be surprised that the nerd in the movie is he same joke of an actor than in Troll 2. They are so horrible that they can’t even walk normally, even less run. The dialogues are so horrible I would not be surprised it was written 2 minutes before shooting. The music is the most annoying I have heard…

  • The Silence

    The Silence

    ★★

    Les parallèles avec A quiet place et Birdbox sont trop évidente à faire, mais c'est basé sur un livre de 2015, Birdbox 2014 et A quiet place n'est pas basé sur un livre, alors dure de dire que c'est du plagiat, mais le montage, la réalisation, le rythme, même certaines scènes sont trop semblable pour ne pas en discuter.

    Les monstres sont ridicules, pas particulièrement mal fait ... juste poche, les scènes d'horreurs ne marche pas, et même si les…

  • Casting JonBenet

    Casting JonBenet

    ★★

    A very original way to tell the story of a very well knowed child murder case, it just did not work for me but i can understand the allure. There was very little to no new information that i remember. Also getting the opinion of so many people that are not trained to solve a murder is a pain, everyone has his personal opinion but i don't want to know what they think i want the facts and what professionals think but maybe that's just me.

  • Storage 24

    Storage 24

    ★★

    Suite inattendue de 24. Cette fois-ci Jack Bauer est coincée dans un bâtiment de stockage, on ne sait pas trop pourquoi il est là, mais c'est surement pour aller vérifier sa cache d'armes à feu. Étant toujours recherché par les autorités américaines, Jack se cache en Angleterre. Soudainement un avion crash et un monstre créer par le gouvernement s'enfuie et commencent à attaquer les citoyens et les travailleurs du ¨storage unit¨. Jack Bauer est encore une fois dans l'obligation de…

  • After Porn Ends 3

    After Porn Ends 3

    ★★

    Ça, c'est ce qui arrive quand je n'ai absolument aucune motivation pour écouter des bons films et que je suis ¨bored¨.

    Apparemment le dernier d'une trilogie ... Incroyable qu'ils ont fait trois films sur ce sujet, qui après le tiers du premier film tu as pas mal fait le tour du sujet. J'ai dû aller voir ma note pour le premier, car j'avait pas mal tout oublier le premier film, donc il ne devait pas être si bon que ça,…

  • Mara

    Mara

    ★★

    Mara the sleeping demon, Sleep paralysis is a scary as hell disorder and i would hate to be inflicted by that. So kinda sucks that this movie takes a serious illness to make a demon movie. The legend is still kinda cool.

    All the cliche are there. The suspense is badly delivered and the jump scares are way to predictable, the episodes of sleep paralysis are not bad but their not ground breaking either. The movie does not innovate in…

  • Slender Man

    Slender Man

    ★★

    Probably the most well known and liked creepy pasta with the rake and my favorite SCP-173. I have always liked the creepy pasta more than the old urban legends, i find them much more original and creepy, kinda sad that was not stories i knew when i was a kid ;)

    I was kinda looking forward to the movie although i knew it would probably be quite bad, right from the start i could not stand the kids so i…