RSS feed for Stéphane

Stéphane has written 24 reviews for films rated ★★★★ .

  • Omega Man: A Wrestling Love Story

    Omega Man: A Wrestling Love Story

    ★★★★

    Kenny Omega: Flawless wrestler.
    Tyson Smith: Down to earth, fantastic guy.
    Omega & Ibushi: Wrestling soul mates.
    Omega Man: Really is a wrestling love story.

  • The Rock

    The Rock

    ★★★★

    Best action movie ever made.

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★★

    FUCK OFF HITLER!

  • The Thing

    The Thing

    ★★★★

    That movie is so much fun and has aged fantastically, the gore is superb, the plot is crazy and for an horror movie the acting is quite good. One of my favorites and a classic.

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

    NON STOP ACTION.
    The fight are masterful, the gun battles are epic, the story is entertaining AF, the lore is so intriguing, Keanu Reeves is a god among man.
    Rarely is the conclusion of a trilogy as good as this one, making the full bodies of films quite a satisfying work. The word that describes best the movie and trilogy is hardcore entertainment.

  • Kitbull

    Kitbull

    ★★★★

    So touching.

  • Alien: Ore

    Alien: Ore

    ★★★★

    De loin le meilleur de la gang.

  • Won't You Be My Neighbor?

    Won't You Be My Neighbor?

    ★★★★

    Truly and deeply the most wonderful person that ever lived.

  • [REC]

    [REC]

    ★★★★

    This movie is a diamond in the ruff, in the top of the found footage and in the top of the zombies/infected style, everything is fantastic in the movie, from the pacing to the acting to the intense horror scene and the crazy suspense, i can't say that there is a dull moment in the movie, probably everybody saw that movie or the remake witch is good but not close to the original, if you missed that movie, you really need to give it a watch.

  • Suspiria

    Suspiria

    ★★★★

    J'ai de la misère à décider, c'est lequel j'ai plus apprécié entre l'original et le remake, alors je vais les comparer et à la fin compter les points.

    Si on fait juste se fier à ma note, j'ai plus aimé le remake, mais le point de plus est simplement, car j'ai vu l'original deux fois et je peux dire que je ne veux plus le revoir, mais le remake est plus facile à écouter, alors je vais dans aucun doute…

  • Event Horizon

    Event Horizon

    ★★★★

    I just love this movie, one of my all time horror favorites. The casting is fantastic, the story is fucked up and the gore, what can i say about the gore it's crazy good, the special effect did not age too well but the rest is just great.

  • Mandy

    Mandy

    ★★★★

    Oh Mandy, you came and you gave without flaking,
    But I sent you Ben-gay,
    Oh Andy, you kissed me and stopped me from something,
    And I..

    I was barely starting my third acid hit, when my high hit me, the colors where amazing, the image transitions where breathtaking, the imagery itself was gripping and the music was haunting and fit perfectly the mood. When my imaginary friends talked i was so captivated by what they where saying that the 2…