Sort by

Brett has logged 251 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Night at the Movies: Merry Christmas!

A Night at the Movies: Merry Christmas!

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cash on Demand

Cash on Demand

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
Read the review Edit this entry  
17
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
New Year's Evil

New Year's Evil

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
I Trapped the Devil

I Trapped the Devil

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Santa Claus: The Movie

Santa Claus: The Movie

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wolf Lake

Wolf Lake

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Noelle

Noelle

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
Read the review Edit this entry  
22
Soylent Green

Soylent Green

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dracula

Dracula

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Midway

Midway

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Night Shift

Night Shift

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Just Cause

Just Cause

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sweetheart

Sweetheart

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry