RSS feed for Brett
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Square

The Square

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Reel Injun

Reel Injun

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Society

Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry