RSS feed for Brett Marcus Cook
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
The Death and Life of Marsha P. Johnson

The Death and Life of Marsha P. Johnson

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Last Dinosaur

The Last Dinosaur

1977
×
★★
Edit this entry  
31
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Matango

Matango

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
BraveStorm

BraveStorm

2017
×
★★½
Edit this entry  
24
King Kong

King Kong

1976
×
★★★
Edit this entry  
21
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fire (Pożar)

Fire (Pożar)

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sonic the Hedgehog: The Movie

Sonic the Hedgehog: The Movie

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Bermuda Depths

The Bermuda Depths

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The War in Space

The War in Space

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kaizoku Sentai Gokaiger vs. Space Sheriff Gavan: The Movie

Kaizoku Sentai Gokaiger vs. Space Sheriff Gavan: The Movie

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Return of the Dinosaurs

Return of the Dinosaurs

1983
×
½
Edit this entry  
09
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Space Ninja: Sword of the Space Ark

Space Ninja: Sword of the Space Ark

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Brain 17

Brain 17

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Ultraman II: The Further Adventures of Ultraman

Ultraman II: The Further Adventures of Ultraman

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Attack of the Super Monsters

Attack of the Super Monsters

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★½
Edit this entry  
01
Soft Self-Portrait of Salvador Dali

Soft Self-Portrait of Salvador Dali

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dragon's Heaven

Dragon's Heaven

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Goldilocks and the Three Bares

Goldilocks and the Three Bares

1963
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Rescuers Down Under

The Rescuers Down Under

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Oliver & Company

Oliver & Company

1988
×
★★★
Edit this entry  
10
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Black Cauldron

The Black Cauldron

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Many Adventures of Winnie the Pooh

The Many Adventures of Winnie the Pooh

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Rescuers

The Rescuers

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Invention for Destruction

Invention for Destruction

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Wind Named Amnesia

A Wind Named Amnesia

1990
×
★★½
Edit this entry  
24
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Takeru Yamato

Takeru Yamato

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Raw Ones

The Raw Ones

1965
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Zarkorr! The Invader

Zarkorr! The Invader

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★
Edit this entry