RSS feed for Brett Marcus Cook

Brett Marcus Cook has logged 98 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Monster on the Campus

Monster on the Campus

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Monolith Monsters

The Monolith Monsters

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Island of the Fishmen

Island of the Fishmen

1979
×
★★½
Edit this entry  
05
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Edit this entry  
03
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Battle at Big Rock

Battle at Big Rock

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Ninja Gaiden

Ninja Gaiden

1991
×
★★
Edit this entry  
03
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Power Rangers Super Megaforce: The Legendary Battle

Power Rangers Super Megaforce: The Legendary Battle

2015
×
★★
Edit this entry  
25
Invader ZIM: Enter the Florpus

Invader ZIM: Enter the Florpus

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Invader ZIM: Enter the Florpus

Invader ZIM: Enter the Florpus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rocko's Modern Life: Static Cling

Rocko's Modern Life: Static Cling

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ultraman Story

Ultraman Story

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Agon

Agon

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
Mothra

Mothra

1961
×
★★★½
Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Gentlemen Prefer Nature Girls

Gentlemen Prefer Nature Girls

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Cutie Honey

Cutie Honey

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Ryusei-Kacho

Ryusei-Kacho

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Neon Genesis Evangelion: Death and Rebirth

Neon Genesis Evangelion: Death and Rebirth

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Daicon Film's Return of Ultraman

Daicon Film's Return of Ultraman

1983
×
Edit this entry  
19
Gunbuster

Gunbuster

1988
×
Edit this entry  
17
From Caligari to Hitler: German Cinema in the Age of the Masses

From Caligari to Hitler: German Cinema in the Age of the Masses

2014
×
Edit this entry  
16
The Wandering Earth

The Wandering Earth

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Godzilla: The Planet Eater

Godzilla: The Planet Eater

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Godzilla: City on the Edge of Battle

Godzilla: City on the Edge of Battle

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Godzilla 1985

Godzilla 1985

1984
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
The Prince and the Nature Girl

The Prince and the Nature Girl

1965
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Message from Space

Message from Space

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry