RSS feed for Brett Marcus Cook
  • A Goofy Movie

    A Goofy Movie

    ★★★

    Every bit as uncomfortable as I remembered. Pure soap opera with only the lightest Disney filter on it.

  • A Page of Madness

    A Page of Madness

    ★★★★½

    Incredible. Honestly one of the eeriest things I've ever watched. Every frame feels haunted.

  • Matango

    Matango

    ★★★★½

    After the enormous success of King Kong Vs Godzilla, director Ishiro Honda wanted to make a more personal horror movie, and Toho let him go for it. This is a survival horror masterpiece that deserves to be talked about alongside other greats like the Thing and Night of the Living Dead.

  • The Lion King

    The Lion King

    ★★★★½

    Disney's first real epic, with a surprisingly mature approach to storytelling and fantastic scope.

  • Fire (Pożar)

    Fire (Pożar)

    ★★★½

    I hope David Lynch has more obscure animated shorts like this lying around to release.

  • Sonic the Hedgehog: The Movie

    Sonic the Hedgehog: The Movie

    ★★½

    If I'd seen this as a kid around the time it came out, I would've thought it was the coolest thing ever.

  • The Bermuda Depths

    The Bermuda Depths

    ★★½

    An otherwise run of the mill made for TV monster movie elevated by a decent score, fun effects from Tsuburaya Productions, the half-clothed, charismatic presence of Carl Weathers, an old man screaming "YES HE WAS EATEN," and one very unexpected downer of an ending.

  • Aladdin

    Aladdin

    ★★★★

    First movie I ever saw in theaters, and it's held a special place in my heart ever since. I was worried it wouldn't hold up, but it really does.

  • The War in Space

    The War in Space

    ★★½

    This was the final film of Jun Fukuda, the man who brought us some of the most energetic and fast-paced Godzilla films of the Showa era, but it looks and feels much more like Ishiro Honda's sci-fi films of the 50's and 60's, especially Atragon and Battle in Outer Space. Had it been released then, and not so close to Star Wars, I'd maybe appreciate it more. The cinematography is swell, the score is fun, and the production design is neat, but it's too slow and the story is too basic, with a love triangle being shoved in your face for no reason.

  • Kaizoku Sentai Gokaiger vs. Space Sheriff Gavan: The Movie

    Kaizoku Sentai Gokaiger vs. Space Sheriff Gavan: The Movie

    ★★★½

    Take an extended episode of a show that was created to celebrate the 35th anniversary of Super Sentai, use it to re-introduce Space Sheriff Gavan on that show's own 30th anniversary, as well as introducing the next Super Sentai team, the Go-Busters. It'll make your head spin, especially if you know very little about any of these characters, but it's still fun.

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

    It's still fine, I guess.

  • Space Ninja: Sword of the Space Ark

    Space Ninja: Sword of the Space Ark

    ★½

    After being thrilled by Message From Space, I was expecting at least some entertainment from this compilation of its TV spinoff. Unfortunately, this is so bad it almost makes me question my enjoyment of the movie. Perhaps the actual TV show in its original form is better, but there's not much here to suggest that.