Highest rated films

  • PlayTime

    ★★★★★

  • The Gold Rush

    ★★★★★

  • Safe

    ★★★★★

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★★★

  • Meek's Cutoff

    ★★★★★

  • Mon Oncle

    ★★★★★

  • Faces

    ★★★★★

  • Monsieur Hulot's Holiday

    ★★★★★

  • Night Moves

    ★★★★★

  • Leviathan

    ★★★★★

  • Scorpio Rising

    ★★★★★

  • Life Is Sweet

    ★★★★★

  • Through the Olive Trees

    ★★★★★

  • The River

    ★★★★★

  • Life, and Nothing More...

    ★★★★★

  • The Nutty Professor

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 105 Films watched
  • 35 Average per month
  • 8.1 Average per week

Milestones

First Film

Shot

Jan 1

Most Watched

Meshes of the Afternoon

twice

Burial Ground

twice

Cane River

twice

The Last House on Dead End Street

twice

Last Film

PlayTime

Mar 28

Genres, Countries & Languages

Horror
44 films
Drama
41 films
Comedy
23 films
Thriller
19 films
Sci Fi
11 films
Romance
10 films
Mystery
9 films
Documentary
7 films
Crime
5 films
Fantasy
4 films
USA
66 films
Italy
12 films
France
10 films
UK
8 films
Iran
3 films
Canada
3 films
Spain
2 films
Germany
2 films
English
90 films
Italian
10 films
French
9 films
German
7 films
Turkish
2 films
Japanese
2 films
Latin
2 films
Russian
2 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 29 Added 102

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Brett’s most liked review

Safe

★★★★★

There is an interview with Guy Maddin on the ‘My Winnipeg’ Criterion disc in which he compares melodrama to Werner Herzog's ecstatic truths. Maddin defines melodrama as "life uninhibited,” a style where characters can turn their insides out by articulating their deepest emotions in their fullest and most expressive forms.…

More reviews

Brett’s most liked list

Cinesthesia's HELL TO THE KING

Once upon a time, two men (Jason Michelitch and Jim Hickcox) started Cinesthesia, a biweekly podcast devoted to the loving, gentle pursuits of cinephilia and friendship. Then, barely two episodes into production, those men made the baffling choice to start a second spin-off podcast, Hell to the King, in which…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Nun
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

The Rise of Kenji Gojira

Films Brett watched in 2020

  • PlayTime
  • Rain the Color of Blue with a Little Red in It
  • From Beyond
  • Woman in the Dunes
  • Carnival of Blood
  • Safe
  • Invasion of the Blood Farmers
  • Night Hunter
  • Don't Torture a Duckling
  • Meshes of the Afternoon
  • Swing Time
  • Dawn of the Dead
  • Night of the Living Dead
  • Meditation on Violence
  • The Very Eye of Night
  • The Invisible Man
  • Patti Rocks
  • Mon Oncle
  • The Ladies Man
  • Aenigma
  • The Deep Blue Sea
  • Parasite
  • The Psychic
  • World of Facts
  • The Gold Rush
  • Color Out of Space
  • Wellness
  • Psych-Burn
  • The Toxic Avenger
  • The Nun
  • Life Is Sweet
  • Meshes of the Afternoon
  • Don't Go in the House
  • Meek's Cutoff
  • Matinee
  • Ritual in Transfigured Time
  • At Land
  • Coyote
  • The Corpse Grinders
  • A Sense of History
  • Burial Ground
  • In the Mouth of Madness
  • The Young Girls of Rochefort
  • Night Moves
  • Parthenon
  • Halloween
  • Blood Lake
  • Monsieur Hulot's Holiday
  • Bennifer
  • Halloween
  • The Story of Temple Drake
  • The Ninth Configuration
  • Eaten Alive
  • The Wild Pear Tree
  • Rabid
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Strip Nude for Your Killer
  • Burial Ground
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • The Conjuring 2
  • Cane River
  • The Devonsville Terror
  • Through the Olive Trees
  • Life, and Nothing More...
  • A Dim Valley
  • My Winnipeg
  • The Boogey Man
  • Evils of the Night
  • Shock
  • Where Is My Friend's House?
  • Beyond the Door
  • Cane River
  • The Last House on Dead End Street
  • Leviathan
  • Unrelated
  • Black Mother
  • The Dead Zone
  • Butter on the Latch
  • Tiger Tail in Blue
  • The Nutty Professor
  • Tammy and the T-Rex
  • Pledge Night
  • Zombie Island Massacre
  • The Beguiled
  • Scorpio Rising
  • The Alchemist Cookbook
  • WHAT DID JACK DO?
  • Marriage Story
  • The Candy Snatchers
  • Planet of the Vampires
  • Faces
  • Lost in America
  • The Last House on Dead End Street
  • Nightmare Weekend
  • My Dad Is 100 Years Old
  • Seeds
  • Rendezvous in Chicago
  • Only Lovers Left Alive
  • Madman
  • The Rise of Kenji Gojira
  • Bloody Sect
  • Slow Creep
  • Twisted Tale: The Unmaking of Spookies
  • The River
  • Shot

World Map

Highly rated films Brett is yet to see

  • Minari
  • Boys State
  • Dick Johnson Is Dead
  • Crip Camp: A Disability Revolution
  • Road to Roma
  • The Father
  • Never Rarely Sometimes Always
  • Nine Days

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more