Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Possessor

Possessor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fly Away Home

Fly Away Home

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Trip to Spain

The Trip to Spain

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Prince’s Voyage

The Prince’s Voyage

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mauri

Mauri

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Late Night

Late Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Babe

Babe

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Waru

Waru

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Charlotte's Web

Charlotte's Web

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Devs

Devs

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Imagineering Story

The Imagineering Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cold War

Cold War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Peter Peryer: The Art of Seeing

Peter Peryer: The Art of Seeing

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hibiscus & Ruthless

Hibiscus & Ruthless

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Us

Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry