RSS feed for Brian
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
13
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
11
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
Edit this entry  
08
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
08
1917

1917

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
Edit this entry  
01
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
20
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Founder

The Founder

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Full Speed

Full Speed

2016
×
★★
Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
23
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
Sweet Virginia

Sweet Virginia

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★½
Edit this entry  
15
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
Edit this entry  
11
Big Fish

Big Fish

2003
×
Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Transformers: The Last Knight

Transformers: The Last Knight

2017
×
Edit this entry  
08
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★★
Edit this entry  
03
Fun with Dick and Jane

Fun with Dick and Jane

2005
×
★★★★
Edit this entry  
01
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry