RSS feed for Brian

Brian has logged 146 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Rocky

Rocky

1976
×
Edit this entry  
25
Six Degrees of Separation

Six Degrees of Separation

1993
×
Edit this entry  
23
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
We Were Soldiers

We Were Soldiers

2002
×
Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★
Edit this entry  
14
Cowspiracy: The Sustainability Secret

Cowspiracy: The Sustainability Secret

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Spectre

Spectre

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
24
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Pay the Ghost

Pay the Ghost

2015
×
Edit this entry  
19
The Battle Over Citizen Kane

The Battle Over Citizen Kane

1995
×
Edit this entry  
18
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★
Edit this entry  
12
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
Edit this entry  
11
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
Edit this entry  
11
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
Edit this entry  
10
Everest

Everest

2015
×
Edit this entry  
10
The Lobster

The Lobster

2015
×
Edit this entry  
10
Mr. Holmes

Mr. Holmes

2015
×
Edit this entry  
10
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Hotel Transylvania 2

Hotel Transylvania 2

2015
×
Edit this entry  
04
Dope

Dope

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Second Mother

The Second Mother

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Food, Inc.

Food, Inc.

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Everything Is a Remix

Everything Is a Remix

2010
×
Edit this entry  
19
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Justice League: Throne of Atlantis

Justice League: Throne of Atlantis

2015
×
Edit this entry  
15
Batman: Assault on Arkham

Batman: Assault on Arkham

2014
×
Edit this entry  
15
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
While We're Young

While We're Young

2014
×
Edit this entry  
13
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
Edit this entry  
13
Serendipity

Serendipity

2001
×
Edit this entry  
12
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
Edit this entry  
12
The Rock

The Rock

1996
×
Edit this entry  
12
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
11
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
Edit this entry  
10
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
09
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
Read the review Edit this entry  
01
Honeymoon

Honeymoon

2014
×
Edit this entry