RSS feed for Brian

Brian has logged 200 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Bernie

Bernie

2011
×
Edit this entry  
29
Bright

Bright

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
The Magic of Belle Isle

The Magic of Belle Isle

2012
×
Edit this entry  
23
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
Edit this entry  
23
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Stronger

Stronger

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
Edit this entry  
27
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
25
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
22
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Jim & Andy: The Great Beyond- Featuring a Very Special, Contractually Obligated Mention of Tony Clifton

Jim & Andy: The Great Beyond- Featuring a Very Special, Contractually Obligated Mention of Tony Clifton

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Pale Flower

Pale Flower

1964
×
Edit this entry  
20
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
Edit this entry  
18
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Justice League

Justice League

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Justice League

Justice League

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Justice League

Justice League

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Superman: Doomsday

Superman: Doomsday

2007
×
Edit this entry  
12
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Crucified Lovers

The Crucified Lovers

1954
×
Edit this entry  
12
Sisters of the Gion

Sisters of the Gion

1936
×
Edit this entry  
12
Stalker

Stalker

1979
×
Edit this entry  
11
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
Edit this entry  
11
Miss Oyu

Miss Oyu

1951
×
Edit this entry  
09
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
Edit this entry  
09
The Life of Oharu

The Life of Oharu

1952
×
Edit this entry  
07
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
Edit this entry  
06
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
Edit this entry  
01
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
Edit this entry  
16
The Ballad of Narayama

The Ballad of Narayama

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Ballad of Narayama

The Ballad of Narayama

1983
×
Edit this entry  
13
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
Edit this entry  
10
Wind River

Wind River

2017
×
Edit this entry  
09
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
Edit this entry  
03
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
Edit this entry