RSS feed for Brian

Brian has logged 306 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Edit this entry  
30
Coco

Coco

2017
×
Edit this entry  
27
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★★
Edit this entry  
24
Yes Man

Yes Man

2008
×
★★★★
Edit this entry  
24
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Edit this entry  
23
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
Edit this entry  
22
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Click

Click

2006
×
★★
Edit this entry  
19
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Buster's Mal Heart

Buster's Mal Heart

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Roller Coaster Rabbit

Roller Coaster Rabbit

1990
×
Edit this entry  
02
Venom

Venom

2018
×
★★
Edit this entry  
30
Pawn Sacrifice

Pawn Sacrifice

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
Edit this entry  
28
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
Edit this entry  
27
Strike

Strike

1925
×
Edit this entry  
25
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom

Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom

2015
×
Edit this entry  
24
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Edit this entry  
16
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★
Edit this entry  
11
The Waldheim Waltz

The Waldheim Waltz

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Naked

Naked

1993
×
Edit this entry  
09
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Eyes of Orson Welles

The Eyes of Orson Welles

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
Edit this entry  
04
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
03
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Trial

The Trial

1962
×
Edit this entry  
02
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
02
El Pepe, A Supreme Life

El Pepe, A Supreme Life

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★
Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

2018
×
★★
Edit this entry  
21
Her Morning Elegance

Her Morning Elegance

2009
×
Edit this entry  
21
Oh Sheep!

Oh Sheep!

2012
×
Edit this entry