RSS feed for Brian

Brian has logged 222 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Founder

The Founder

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Full Speed

Full Speed

2016
×
★★
Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
23
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
Sweet Virginia

Sweet Virginia

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★½
Edit this entry  
15
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
Edit this entry  
11
Big Fish

Big Fish

2003
×
Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Transformers: The Last Knight

Transformers: The Last Knight

2017
×
Edit this entry  
08
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★★
Edit this entry  
03
Fun with Dick and Jane

Fun with Dick and Jane

2005
×
★★★★
Edit this entry  
01
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
18
From Hell

From Hell

2001
×
★★★½
Edit this entry  
17
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★★
Edit this entry  
13
Power Rangers

Power Rangers

2017
×
★★
Edit this entry  
12
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Edit this entry  
11
Teen Titans Go! vs. Teen Titans

Teen Titans Go! vs. Teen Titans

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Anastasia

Anastasia

1997
×
Edit this entry  
10
The Circus

The Circus

1928
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Black Cauldron

The Black Cauldron

1985
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
Edit this entry  
05
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Edit this entry  
23
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★
Edit this entry  
22
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry