RSS feed for Brian

Brian has logged 42 entries for war films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
11
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
Edit this entry  
08
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
08
1917

1917

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
07
1911

1911

2011
×
Edit this entry  
09
Macbeth

Macbeth

2015
×
Edit this entry  
25
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
Flags of Our Fathers

Flags of Our Fathers

2006
×
Edit this entry  
14
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
17
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Fall of the Roman Empire

The Fall of the Roman Empire

1964
×
Edit this entry  
18
Incendies

Incendies

2010
×
Edit this entry  
29
Braveheart

Braveheart

1995
×
Edit this entry  
26
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
Edit this entry  
20
We Were Soldiers

We Were Soldiers

2002
×
Edit this entry  
10
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
08
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Fury

Fury

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
Edit this entry  
10
300: Rise of an Empire

300: Rise of an Empire

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Captain America

Captain America

1990
×
★½
Edit this entry  
05
Defiance

Defiance

2008
×
★★★½
Edit this entry  
27
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★½
Edit this entry  
27
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
25
War Horse

War Horse

2011
×
★★★½
Edit this entry  
27
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
Edit this entry  
01
Valkyrie

Valkyrie

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Pianist

The Pianist

2002
×
Edit this entry  
21
The Four Feathers

The Four Feathers

2002
×
Edit this entry  
13
The Flowers of War

The Flowers of War

2011
×
Edit this entry  
01
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
Edit this entry