RSS feed for Brian
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
Edit this entry  
10
The Salvation

The Salvation

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
Edit this entry  
10
Final Girl

Final Girl

2015
×
Edit this entry  
10
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
Edit this entry  
08
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Cloverfield Paradox

The Cloverfield Paradox

2018
×
Edit this entry  
03
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Munich

Munich

2005
×
Edit this entry  
29
VIPs

VIPs

2011
×
Edit this entry  
28
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
Edit this entry  
27
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
Edit this entry  
27
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
Edit this entry  
26
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Post

The Post

2017
×
Edit this entry  
24
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
Edit this entry  
23
Un chien andalou

Un chien andalou

1929
×
Edit this entry  
23
The Key to Reserva (La clave Reserva)

The Key to Reserva (La clave Reserva)

2007
×
Edit this entry  
22
The Help

The Help

2011
×
Edit this entry  
20
Gifted

Gifted

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Before We Go

Before We Go

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
1922

1922

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Double King

Double King

2017
×
Edit this entry  
09
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Room

The Room

2003
×
Edit this entry  
06
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
Edit this entry  
01
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Bernie

Bernie

2011
×
Edit this entry  
29
Bright

Bright

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
The Magic of Belle Isle

The Magic of Belle Isle

2012
×
Edit this entry  
23
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
Edit this entry  
23
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Stronger

Stronger

2017
×
★★★
Edit this entry