RSS feed for Brian

Brian has logged 129 entries for films rated ★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze

Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze

1991
×
★★★
Edit this entry  
21
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Ace Ventura: When Nature Calls

Ace Ventura: When Nature Calls

1995
×
★★★
Edit this entry  
26
Wine Country

Wine Country

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
The Valley of Gwangi

The Valley of Gwangi

1969
×
★★★
Edit this entry  
19
Minimalism: A Documentary About the Important Things

Minimalism: A Documentary About the Important Things

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Terminal

Terminal

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
The Double

The Double

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Marie Curie, au-delà du mythe

Marie Curie, au-delà du mythe

2011
×
★★★
Edit this entry  
14
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Glass

Glass

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Edit this entry  
27
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Buster's Mal Heart

Buster's Mal Heart

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Pawn Sacrifice

Pawn Sacrifice

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
The Eyes of Orson Welles

The Eyes of Orson Welles

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
El Pepe, A Supreme Life

El Pepe, A Supreme Life

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Apostle

Apostle

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Edit this entry  
22
Clash of the Titans

Clash of the Titans

1981
×
★★★
Edit this entry  
08
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★
Edit this entry  
19
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★
Edit this entry  
04
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★
Edit this entry  
04
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★
Edit this entry  
04
Planet of the Vampires

Planet of the Vampires

1965
×
★★★
Edit this entry  
04
It Came from Outer Space

It Came from Outer Space

1953
×
★★★
Edit this entry  
29
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★
Edit this entry  
08
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★
Edit this entry  
25
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★
Edit this entry  
31
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Bright

Bright

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Stronger

Stronger

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Edit this entry