RSS feed for Brian

Brian has logged 324 entries for films rated ★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Edit this entry  
07
Scarface

Scarface

1932
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Vanishing Point

Vanishing Point

1971
×
★★★★
Edit this entry  
24
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Edit this entry  
09
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Edit this entry  
09
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
American Made

American Made

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★★
Edit this entry  
22
Network

Network

1976
×
★★★★
Edit this entry  
21
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Edit this entry  
14
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★★
Edit this entry  
06
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Project A

Project A

1983
×
★★★★
Edit this entry  
08
1917

1917

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
04
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★★
Edit this entry  
03
Fun with Dick and Jane

Fun with Dick and Jane

2005
×
★★★★
Edit this entry  
01
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★★
Edit this entry  
12
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Circus

The Circus

1928
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Black Cauldron

The Black Cauldron

1985
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Edit this entry  
03
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Mask

The Mask

1994
×
★★★★
Edit this entry  
17
Flowers and Trees

Flowers and Trees

1932
×
★★★★
Edit this entry  
19
Never-Ending Man: Hayao Miyazaki

Never-Ending Man: Hayao Miyazaki

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Edit this entry  
14
Chuck Jones: Extremes and In-Betweens – A Life in Animation

Chuck Jones: Extremes and In-Betweens – A Life in Animation

2000
×
★★★★
Edit this entry  
13
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Robin Williams: Come Inside My Mind

Robin Williams: Come Inside My Mind

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
It

It

2017
×
★★★★
Edit this entry