Brian has logged 119 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Dyatlov Pass Incident

The Dyatlov Pass Incident

2013
×
Read the review Edit this entry  
30
Violet & Daisy

Violet & Daisy

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Drug War

Drug War

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elysium

Elysium

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ghost Rider: Spirit of Vengeance

Ghost Rider: Spirit of Vengeance

2011
×
Read the review Edit this entry  
21
Post Tenebras Lux

Post Tenebras Lux

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Prince Avalanche

Prince Avalanche

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The World's End

The World's End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bananas

Bananas

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
On the Road

On the Road

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
American Mary

American Mary

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dead Man Down

Dead Man Down

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Grabbers

Grabbers

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bullet to the Head

Bullet to the Head

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
They Live

They Live

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Aningaaq

Aningaaq

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ran

Ran

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Men in Black 3

Men in Black 3

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
This Is Martin Bonner

This Is Martin Bonner

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Movie 43

Movie 43

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Scanners

Scanners

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Mechanic

The Mechanic

2011
×
★★★
Edit this entry  
09
The Innkeepers

The Innkeepers

2011
×
★★★½
Edit this entry  
03
Mama

Mama

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★★
Edit this entry  
01
Hummingbird

Hummingbird

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Paranormal Activity 4

Paranormal Activity 4

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Carrie

Carrie

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry