Brian has logged 43 entries for films during April 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dirty Computer

Dirty Computer

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
All Over Me

All Over Me

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Chloe

Chloe

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Beast from 20,000 Fathoms

The Beast from 20,000 Fathoms

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Strike!

Strike!

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
All I Desire

All I Desire

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
We Won't Grow Old Together

We Won't Grow Old Together

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cairo Station

Cairo Station

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blue Steel

Blue Steel

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Boulevard Nights

Boulevard Nights

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Furies

The Furies

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Winchester '73

Winchester '73

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Wild Wild Country

Wild Wild Country

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Wildling

Wildling

2018
×
★★
Edit this entry  
12
Sweet Charity

Sweet Charity

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Fits

The Fits

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Business is Business

Business is Business

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Inauguration of the Pleasure Dome

The Inauguration of the Pleasure Dome

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Cheap Detective

The Cheap Detective

1978
×
★★
Edit this entry  
08
12:08 East of Bucharest

12:08 East of Bucharest

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Disco Inferno

Disco Inferno

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
When Evening Falls on Bucharest or Metabolism

When Evening Falls on Bucharest or Metabolism

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blockers

Blockers

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Grapes of Death

The Grapes of Death

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Wings

Wings

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry