Sort by

Brian has logged 439 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Henry Fool

Henry Fool

1997
×
★★½
Edit this entry  
29
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Geneviève

Geneviève

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Madness of King George

The Madness of King George

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jungle Fever

Jungle Fever

1991
×
★★½
Edit this entry  
25
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Election

Election

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dead End

Dead End

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
School Daze

School Daze

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love & Basketball

Love & Basketball

2000
×
★★★
Edit this entry  
19
Black Mother

Black Mother

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
American Factory

American Factory

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Field Niggas

Field Niggas

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
Sully

Sully

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Looking for Langston

Looking for Langston

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Clan of the Cave Bear

The Clan of the Cave Bear

1986
×
½
Edit this entry  
11
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★½
Edit this entry  
10
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★½
Edit this entry  
09
I'm Gonna Git You Sucka

I'm Gonna Git You Sucka

1988
×
★★½
Edit this entry  
08
Overboard

Overboard

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Luce

Luce

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Maya

Maya

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
No Regret

No Regret

1993
×
Edit this entry  
04
Innerspace

Innerspace

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Joe Versus the Volcano

Joe Versus the Volcano

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bisbee '17

Bisbee '17

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Streetwalkin'

Streetwalkin'

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★½
Edit this entry  
28
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★½
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
1917

1917

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Chameleon Street

Chameleon Street

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry