Brian has logged 31 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Suburbia

Suburbia

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Before I Wake

Before I Wake

2016
×
★★
Edit this entry  
28
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nancy Drew... Reporter

Nancy Drew... Reporter

1939
×
★★
Edit this entry  
26
Black Is … Black Ain’t

Black Is … Black Ain’t

1994
×
★★★★
Edit this entry  
25
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Crazy Mama

Crazy Mama

1975
×
★★★
Edit this entry  
22
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
In the Cold of the Night

In the Cold of the Night

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dreamgirls

Dreamgirls

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Career Girls

Career Girls

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Swing Shift

Swing Shift

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
'Gator Bait

'Gator Bait

1974
×
★★★
Edit this entry  
12
Definitely, Maybe

Definitely, Maybe

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★
Edit this entry  
09
The Girl Who Knew Too Much

The Girl Who Knew Too Much

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
High Hopes

High Hopes

1988
×
★★★½
Edit this entry  
06
Critters

Critters

1986
×
★★
Edit this entry  
05
Byzantium

Byzantium

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Captain Horatio Hornblower R.N.

Captain Horatio Hornblower R.N.

1951
×
★★½
Edit this entry  
03
Always for Pleasure

Always for Pleasure

1978
×
★★★½
Edit this entry  
02
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Visit

The Visit

2015
×
★★★
Edit this entry