Brian has logged 36 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
An Officer and a Gentleman

An Officer and a Gentleman

1982
×
★★
Edit this entry  
29
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Night Nurse

Night Nurse

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Blood Drinkers

The Blood Drinkers

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Seven Brides for Seven Brothers

Seven Brides for Seven Brothers

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Grizzly

Grizzly

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Alice, Sweet Alice

Alice, Sweet Alice

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Company of Wolves

The Company of Wolves

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Colorado Territory

Colorado Territory

1949
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Cemetery Club

The Cemetery Club

1993
×
★★½
Edit this entry  
18
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Edit this entry  
17
Catch-22

Catch-22

1970
×
★★★
Edit this entry  
16
The Cotton Club

The Cotton Club

1984
×
★★½
Edit this entry  
15
Anthem

Anthem

1991
×
Edit this entry  
15
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★½
Edit this entry  
14
The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Crow

The Crow

1994
×
★½
Edit this entry  
10
Hen, His Wife

Hen, His Wife

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
Waves

Waves

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tucker: The Man and His Dream

Tucker: The Man and His Dream

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Whistlers

The Whistlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Slender Thread

The Slender Thread

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry