Sort by

Brian has logged 577 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Matewan

Matewan

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
David and Lisa

David and Lisa

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Morocco

Morocco

1930
×
★★★
Edit this entry  
28
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kissed

Kissed

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
All the King's Men

All the King's Men

1949
×
★★★½
Edit this entry  
22
Housekeeping

Housekeeping

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wonder Boys

Wonder Boys

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sheena

Sheena

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Monkey Business

Monkey Business

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
High School Confidential!

High School Confidential!

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Alice Adams

Alice Adams

1935
×
★★★½
Edit this entry  
18
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Undoing

The Undoing

2020
×
Edit this entry  
15
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Fallen

Fallen

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Sophie's Choice

Sophie's Choice

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★½
Edit this entry  
13
When Tomorrow Comes

When Tomorrow Comes

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
No Fear, No Die

No Fear, No Die

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
News of the World

News of the World

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
United 93

United 93

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
Calvary

Calvary

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Let Him Go

Let Him Go

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Black Cat

The Black Cat

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Stage Fright

Stage Fright

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Possessed

Possessed

1947
×
★★★
Edit this entry  
04
No Way Out

No Way Out

1950
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★★
Edit this entry  
02
Muscle

Muscle

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Boomerang

Boomerang

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry