Brian has logged 48 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★
Edit this entry  
28
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Constantine

Constantine

2005
×
★★
Edit this entry  
27
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Silent Scream

Silent Scream

1979
×
★★
Edit this entry  
25
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Raw Deal

Raw Deal

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Black Vampire

The Black Vampire

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
★★½
Edit this entry  
24
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Moonbird

Moonbird

1959
×
★★★★
Edit this entry  
24
Hair Love

Hair Love

2019
×
Edit this entry  
23
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★
Edit this entry  
23
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★½
Edit this entry  
23
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Hands Across the Table

Hands Across the Table

1935
×
★★★½
Edit this entry  
22
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Fixer

The Fixer

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Darkman

Darkman

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Object of Beauty

The Object of Beauty

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Redbelt

Redbelt

2008
×
★★★
Edit this entry  
16
A Kind of Loving

A Kind of Loving

1962
×
★★½
Edit this entry  
15
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★
Edit this entry  
13
Taxi

Taxi

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★½
Edit this entry  
12
Dune

Dune

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★½
Edit this entry  
11
Variety

Variety

1983
×
★★★½
Edit this entry  
10
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Election

Election

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
God Told Me To

God Told Me To

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ride the High Country

Ride the High Country

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Alexander

Alexander

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Darling

Darling

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Talkin' Dirty After Dark

Talkin' Dirty After Dark

1991
×
½
Edit this entry