Brian has logged 71 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Twentieth Century

Twentieth Century

1934
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Dirty Dozen

The Dirty Dozen

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Train

The Train

1964
×
★★★★
Edit this entry  
29
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Bank Job

The Bank Job

2008
×
★★½
Edit this entry  
29
The Blue Dahlia

The Blue Dahlia

1946
×
★★★
Edit this entry  
29
Hard Target

Hard Target

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★
Edit this entry  
28
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★
Edit this entry  
28
Stuck

Stuck

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
By Dawn's Early Light

By Dawn's Early Light

1990
×
★★★
Edit this entry  
27
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Pasolini

Pasolini

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Sudden Death

Sudden Death

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
She's Funny That Way

She's Funny That Way

2014
×
★★
Edit this entry  
25
The Marquise of O

The Marquise of O

1976
×
★★★
Edit this entry  
25
Homicide

Homicide

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Talk Radio

Talk Radio

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Body Snatchers

Body Snatchers

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★½
Edit this entry  
22
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★½
Edit this entry  
22
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★½
Edit this entry  
21
Good-bye, My Lady

Good-bye, My Lady

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★
Edit this entry  
20
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Woman's Face

A Woman's Face

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hour of the Gun

Hour of the Gun

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Hot Spot

The Hot Spot

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Preacher's Wife

The Preacher's Wife

1996
×
★★
Edit this entry  
17
Pride and Prejudice

Pride and Prejudice

1940
×
★★★
Edit this entry  
17
Nothing But a Man

Nothing But a Man

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Friends with Money

Friends with Money

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Ballad of Cable Hogue

The Ballad of Cable Hogue

1970
×
★★★
Edit this entry  
15
Invasion

Invasion

1969
×
★★★
Edit this entry  
15
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
An Inspector Calls

An Inspector Calls

1954
×
★★★
Edit this entry  
14
Underground

Underground

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Miss Julie

Miss Julie

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry