Brian has logged 48 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Tron

Tron

1982
×
★★½
Edit this entry  
29
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★
Edit this entry  
27
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I'm a Cyborg, But That's OK

I'm a Cyborg, But That's OK

2006
×
★★★
Edit this entry  
25
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
La guagua aérea

La guagua aérea

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Traxx

Traxx

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Beat That My Heart Skipped

The Beat That My Heart Skipped

2005
×
★★★½
Edit this entry  
21
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★½
Edit this entry  
20
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Edit this entry  
19
The More the Merrier

The More the Merrier

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Young Mr. Lincoln

Young Mr. Lincoln

1939
×
★★★½
Edit this entry  
18
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lost Honor of Katharina Blum

The Lost Honor of Katharina Blum

1975
×
★★★½
Edit this entry  
17
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Avalon

Avalon

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★
Edit this entry  
16
He Got Game

He Got Game

1998
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
I Am a Fugitive from a Chain Gang

I Am a Fugitive from a Chain Gang

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Times Square

Times Square

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Informer

The Informer

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Night Shift

Night Shift

1982
×
★★½
Edit this entry  
11
Hero

Hero

2002
×
★★★½
Edit this entry  
10
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Score

Score

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Whisky Galore!

Whisky Galore!

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★½
Edit this entry  
07
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Alone in the Dark

Alone in the Dark

1982
×
★★★
Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Explorers

Explorers

1985
×
★★½
Edit this entry  
05
Night Angel

Night Angel

1990
×
★★
Edit this entry  
04
Paperhouse

Paperhouse

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tesla

Tesla

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Desire

Desire

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry