Brian has logged 41 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Emperor and the Assassin

The Emperor and the Assassin

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Safe

Safe

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Little Man Tate

Little Man Tate

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Life and Times of Judge Roy Bean

The Life and Times of Judge Roy Bean

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Election

Election

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Girl in Black Stockings

The Girl in Black Stockings

1957
×
★★½
Edit this entry  
24
Def by Temptation

Def by Temptation

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The River

The River

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Little Romance

A Little Romance

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Evening Primrose

Evening Primrose

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Day of the Jackal

The Day of the Jackal

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Muriel, or the Time of Return

Muriel, or the Time of Return

1963
×
★★★½
Edit this entry  
18
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Seven Days in May

Seven Days in May

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
The Mauritanian

The Mauritanian

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Searching for Bobby Fischer

Searching for Bobby Fischer

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cherish

Cherish

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mother Joan of the Angels

Mother Joan of the Angels

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tales of the Grim Sleeper

Tales of the Grim Sleeper

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Night of the Shooting Stars

The Night of the Shooting Stars

1982
×
★★★½
Edit this entry  
11
Felidae

Felidae

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★½
Edit this entry  
10
The Plot Against America

The Plot Against America

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Picture of Dorian Gray

The Picture of Dorian Gray

1945
×
★★★½
Edit this entry  
08
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★½
Edit this entry  
07
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Port of Shadows

Port of Shadows

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
True Stories

True Stories

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Padre Padrone

Padre Padrone

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry