Brian has logged 37 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
Edit this entry  
31
Dogfight

Dogfight

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Love and Anarchy

Love and Anarchy

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Alexander Nevsky

Alexander Nevsky

1938
×
★★★½
Edit this entry  
29
For a Good Time, Call...

For a Good Time, Call...

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Clockwatchers

Clockwatchers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
In Her Shoes

In Her Shoes

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Comrades: Almost a Love Story

Comrades: Almost a Love Story

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Giant

Giant

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★
Edit this entry  
25
Enemies, A Love Story

Enemies, A Love Story

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Underground Railroad

The Underground Railroad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The King of Marvin Gardens

The King of Marvin Gardens

1972
×
★★
Edit this entry  
22
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Strike

Strike

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cruella

Cruella

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hero

Hero

2002
×
★★★½
Edit this entry  
15
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Edit this entry  
14
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Center Stage

Center Stage

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Juliet of the Spirits

Juliet of the Spirits

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
My Josephine

My Josephine

2003
×
Read the review Edit this entry  
05
Mainstream

Mainstream

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Genesis 2.0

Genesis 2.0

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry