Brian has logged 42 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★½
Edit this entry  
30
Frantz

Frantz

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tyrannosaur

Tyrannosaur

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Boy Meets Girl

Boy Meets Girl

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Drug War

Drug War

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Last Seduction

The Last Seduction

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Presumed Innocent

Presumed Innocent

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The New Kids

The New Kids

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
To Die For

To Die For

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chan Is Missing

Chan Is Missing

1982
×
★★★½
Edit this entry  
20
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Starting Over

Starting Over

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Smoke

Smoke

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Medicine for Melancholy

Medicine for Melancholy

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Chariots of Fire

Chariots of Fire

1981
×
★★★
Edit this entry  
15
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Chinese Box

Chinese Box

1997
×
★★★
Edit this entry  
14
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Munich

Munich

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
You Deserve a Lover

You Deserve a Lover

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hallelujah, I'm a Bum

Hallelujah, I'm a Bum

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Election

Election

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
Legends of the Fall

Legends of the Fall

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Bat Whispers

The Bat Whispers

1930
×
★★★
Edit this entry  
05
Clifford

Clifford

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
War Horse

War Horse

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Zola

Zola

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
What Happened Was...

What Happened Was...

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Till Death

Till Death

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
Wimbledon

Wimbledon

2004
×
★½
Read the review Edit this entry