Brian has logged 32 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Medium Cool

Medium Cool

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inferno

Inferno

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Control

Control

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The American Dreamer

The American Dreamer

1971
×
Read the review Edit this entry  
17
Along for the Ride

Along for the Ride

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
The Motorcycle Diaries

The Motorcycle Diaries

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Painter and the Thief

The Painter and the Thief

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
See Know Evil

See Know Evil

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
All Light, Everywhere

All Light, Everywhere

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sweet Sweetback's Baadasssss Song

Sweet Sweetback's Baadasssss Song

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
In the Name of God

In the Name of God

1992
×
Read the review Edit this entry  
02
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry