Sort by

BrianNaas has logged 48 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Deathless Devil

The Deathless Devil

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Executioner

The Executioner

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tarkan and the Blood of the Vikings

Tarkan and the Blood of the Vikings

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Seeding of a Ghost

Seeding of a Ghost

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lady Jade Locket

Lady Jade Locket

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Midnight Murder

The Midnight Murder

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Falcon Strikes Back

The Falcon Strikes Back

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ambitious Kung Fu Girl

Ambitious Kung Fu Girl

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Delinquent Girl Boss: Tokyo Drifters

Delinquent Girl Boss: Tokyo Drifters

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Delinquent Girl Boss: Blossoming Night Dreams

Delinquent Girl Boss: Blossoming Night Dreams

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Melancholy Dame

Melancholy Dame

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Framing of the Shrew

The Framing of the Shrew

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Oft in the Silly Night

Oft in the Silly Night

1929
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Music Hath Harms

Music Hath Harms

1929
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nancy Drew

Nancy Drew

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nancy Drew and the Hidden Staircase

Nancy Drew and the Hidden Staircase

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
So This Is Harris!

So This Is Harris!

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Boston Blackie's Rendezvous

Boston Blackie's Rendezvous

1945
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Shadow Hunters 2: Echo of Destiny

Shadow Hunters 2: Echo of Destiny

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shadow Hunters

Shadow Hunters

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Tommy Steele Story

The Tommy Steele Story

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tokyo Chorus

Tokyo Chorus

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Tin Long Gang

The Tin Long Gang

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Spy Who Loved Flowers

The Spy Who Loved Flowers

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
SuperSeven Calling Cairo

SuperSeven Calling Cairo

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Agent 505 - Death Trap Beirut

Agent 505 - Death Trap Beirut

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
008: Operation Exterminate

008: Operation Exterminate

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
365 Nights in Hollywood

365 Nights in Hollywood

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Accordion

The Accordion

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Unknown

Unknown

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tragic Hero

Tragic Hero

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rich and Famous

Rich and Famous

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Murder at the Baskervilles

Murder at the Baskervilles

1937
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sherlock Holmes' Fatal Hour

Sherlock Holmes' Fatal Hour

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Triumph of Sherlock Holmes

The Triumph of Sherlock Holmes

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Charlie Chan on Broadway

Charlie Chan on Broadway

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dick Tracy Meets Gruesome

Dick Tracy Meets Gruesome

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dick Tracy's Dilemma

Dick Tracy's Dilemma

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Star Spangled Rhythm

Star Spangled Rhythm

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dick Tracy vs. Cueball

Dick Tracy vs. Cueball

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dick Tracy

Dick Tracy

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Falcon's Brother

The Falcon's Brother

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Andy Hardy's Private Secretary

Andy Hardy's Private Secretary

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Special Mission Lady Chaplin

Special Mission Lady Chaplin

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
From the Orient with Fury

From the Orient with Fury

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mission Bloody Mary

Mission Bloody Mary

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

1922
×
★★½
Read the review Edit this entry