Brian has logged 328 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Morgan

Morgan

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pharos of Chaos

Pharos of Chaos

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Moana

Moana

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fences

Fences

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lion

Lion

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
Krisha

Krisha

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fire at Sea

Fire at Sea

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Weiner

Weiner

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry  
07
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Abattoir

Abattoir

2016
×
Read the review Edit this entry  
30
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The BFG

The BFG

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
One-Eyed Jacks

One-Eyed Jacks

1961
×
★★★½
Edit this entry  
30
Man Down

Man Down

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Childhood of a Leader

The Childhood of a Leader

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sully

Sully

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
De Palma

De Palma

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Siren

Siren

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Enlighten Us: The Rise and Fall of James Arthur Ray

Enlighten Us: The Rise and Fall of James Arthur Ray

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Denial

Denial

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Southwest of Salem: The Story of the San Antonio Four

Southwest of Salem: The Story of the San Antonio Four

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
13th

13th

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Zero Days

Zero Days

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Raising Bertie

Raising Bertie

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Private Property

Private Property

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★½
Edit this entry  
11
True Memoirs of an International Assassin

True Memoirs of an International Assassin

2016
×
★★
Read the review Edit this entry