Sort by

Brian has logged 391 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Midnight Kiss

Midnight Kiss

2019
×
Edit this entry  
23
Spirits in the Forest

Spirits in the Forest

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Until the End of the World

Until the End of the World

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Limey

The Limey

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Story of Temple Drake

The Story of Temple Drake

1933
×
★★★
Edit this entry  
11
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Judy

Judy

2019
×
★★
Edit this entry  
08
Noelle

Noelle

2019
×
★★
Edit this entry  
08
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Monos

Monos

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
For Sama

For Sama

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Knives and Skin

Knives and Skin

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Cold Case Hammarskjöld

Cold Case Hammarskjöld

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★½
Edit this entry  
27
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
1917

1917

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★
Edit this entry  
24
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
American Factory

American Factory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ghosts of Sugar Land

Ghosts of Sugar Land

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Earthquake Bird

Earthquake Bird

2019
×
★★
Edit this entry