• The Killers

    ★★★½

  • Smiles of a Summer Night

    ★★★★

  • All That Heaven Allows

    ★★★★½

  • Kiss Me Deadly

  • Rear Window

  • Magnificent Obsession

    ★★★★

  • Dial M for Murder

  • The Earrings of Madame de...

    ★★★★½

  • Roman Holiday

  • Niagara

    ★★★★

  • Limelight

    ★★★★½

  • An American in Paris

  • Strangers on a Train

  • The Asphalt Jungle

    ★★★★½

  • In a Lonely Place

    ★★★★½

  • The Heiress

    ★★★★★

  • The Third Man

    ★★★★★

  • Rope

  • They Live by Night

    ★★★★★

  • The Red Shoes

  • The Lady from Shanghai

    ★★★★★

  • Ride the Pink Horse

    ★★★½

  • Black Narcissus

    ★★★★★

  • My Darling Clementine

    ★★★★★

  • A Day in the Country

    ★★★★★

  • The Killers

    ★★★½

  • Notorious

  • Cluny Brown

    ★★★★

  • Leave Her to Heaven

    ★★★★★

  • Brief Encounter

    ★★★★★

  • Detour

    ★★★★½

  • Arsenic and Old Lace

  • Cat People

    ★★★★

  • Now, Voyager

    ★★★★★

  • To Be or Not to Be

    ★★★★

  • Casablanca

  • Blood and Sand

    ★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • The Monster and the Girl

    ★★

  • The Lady Eve

    ★★★★★

  • Foreign Correspondent

    ★★★½

  • Rebecca

  • Destry Rides Again

    ★★★★★

  • Young Mr. Lincoln

    ★★★★½

  • Only Angels Have Wings

    ★★★★½

  • Jamaica Inn

    ★★

  • Stagecoach

    ★★★★★

  • Holiday

    ★★★½

  • Make Way for Tomorrow

    ★★★½

  • Two Monks

    ★★★★

  • It Happened One Night

    ★★★★½

  • The Story of Temple Drake

    ★★★

  • Murders in the Zoo

    ★★★

  • Vampyr

    ★★★★

  • Shanghai Express

    ★★★★★

  • La Chienne

    ★★★★

  • Limite

    ★★★★

  • Morocco

    ★★★★

  • Speedy

    ★★★★

  • The Circus

    ★★★★½

  • Underworld

    ★★★★½

  • A Page of Madness

    ★★★½

  • The Son of the Sheik

    ★★★½

  • Battleship Potemkin

  • He Who Gets Slapped

    ★★★

  • Good Ol Girl

  • Hamtramck, USA