• The Godfather: Part III

    The Godfather: Part III

    ★★★★

    I love the way the opening act of this film is structured now. It still has some problems but the tone set by that first half hour really changes the feeling of the film overall. And Pacino and Garcia are even better than I remembered. Full review tomorrow.

  • Another Round

    Another Round

    ★★★½

    FYC, Best Actor: Mads Mikkelsen

  • Anything For Jackson

    Anything For Jackson

    ★★★½

    Very clever and genuinely disturbing. More in a review tomorrow.

  • Hillbilly Elegy

    Hillbilly Elegy

    ★★

    Close is the only character I believed at all and that was nowhere near enough. At least she’s doing something. Everything else is so damn lazy.

  • Soul

    Soul

    ★★★★

    Just lovely. I had literally no idea exactly how it was going to land and unpredictability is so rare in Hollywood animation.

  • Resident Evil

    Resident Evil

    ★★★

    Somewhat dated but in kind of a refreshing way given how insane this franchise would get.

    Also, zombie dogs.

  • Sound of Metal

    Sound of Metal

    ★★★★

    Riz Ahmed is constantly being given melodramatic options by the story but never gives into the easy choices. It’s a fantastic performance.

  • Spontaneous

    Spontaneous

    ★★★½

    Pretty damn charming and smart. They should get this on Netflix ASAP because it would kill there.

  • The Surrogate

    The Surrogate

    ★★★½

    Takes a potentially melodramatic subject and handles it with grace and empathy. And Jasmine Batchelor gives one of the best performances of the year. She’s incredible.

  • Triggered

    Triggered

    ★★★

    "There’s something timely in releasing a film about intense divisions between people that lead to violence during this particular week in American history. And there are enough times when “Triggered” unexpectedly lives up to its clever potential, reminding viewers how quickly average people will act to protect their own self-interests, even if that means murder. A few weak performances in the ensemble and some generic direction are off-set by the sheer momentum of the piece—it’s imperfect but it’s never boring.…

  • Lingua Franca

    Lingua Franca

    ★★★½

    Really solid and understated (almost too much so). Sandoval knows how to use silence and space in fascinating ways. Eager to see what she does next.

  • Monster House

    Monster House

    ★★★½

    Happy Halloween!