Sort by

brianwcollins has logged 267 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lego DC Batman: Family Matters

Lego DC Batman: Family Matters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Berserker

Berserker

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Haunt

Haunt

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Horror Island

Horror Island

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Black Cat

The Black Cat

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Fly II

The Fly II

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Curse of the Fly

Curse of the Fly

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Noelle

Noelle

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Undertaker

Undertaker

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Return of the Fly

Return of the Fly

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
End of Days

End of Days

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mary

Mary

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dracula

Dracula

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Fan

The Fan

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Roadgames

Roadgames

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Flowers in the Attic

Flowers in the Attic

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Unmasked Part 25

Unmasked Part 25

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Two Evil Eyes

Two Evil Eyes

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
House of Usher

House of Usher

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Häxan: Witchcraft Through The Ages

Häxan: Witchcraft Through The Ages

1968
×
Read the review Edit this entry  
30
Häxan

Häxan

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry