Sort by

Michael H.oarty has logged 28 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Eggshells

Eggshells

1969
×
★★★½
Edit this entry  
28
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Edit this entry  
27
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Edit this entry  
25
Possessor

Possessor

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★½
Edit this entry  
24
Serial Experiments Lain

Serial Experiments Lain

1998
×
Edit this entry  
23
Contraband

Contraband

1980
×
Edit this entry  
22
A Hero Never Dies

A Hero Never Dies

1998
×
Read the review Edit this entry  
21
The Village

The Village

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Crimson Kimono

The Crimson Kimono

1959
×
★★★½
Edit this entry  
18
Iguana

Iguana

1988
×
Edit this entry  
17
Frenzy

Frenzy

1972
×
Edit this entry  
15
The Decameron

The Decameron

1971
×
Edit this entry  
14
Manhattan Baby

Manhattan Baby

1982
×
Edit this entry  
11
Vincent Gallo as Flying Christ

Vincent Gallo as Flying Christ

1981
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Scarface

Scarface

1983
×
Read the review Edit this entry  
09
Three Crowns of the Sailor

Three Crowns of the Sailor

1983
×
Edit this entry  
09
The Adjuster

The Adjuster

1991
×
Read the review Edit this entry  
07
The Chase

The Chase

1946
×
Edit this entry  
06
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
Until the End of the World

Until the End of the World

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sincerely Louis C.K.

Sincerely Louis C.K.

2020
×
Edit this entry  
05
The Ballad of Cable Hogue

The Ballad of Cable Hogue

1970
×
Read the review Edit this entry  
03
One on Top of the Other

One on Top of the Other

1969
×
★★★½
Edit this entry  
02
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
The Shooting

The Shooting

1966
×
Edit this entry  
01
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
Read the review Edit this entry