mar has logged 117 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Happy Hour

Happy Hour

2018
×
Edit this entry  
14
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
28
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Let's Make Love

Let's Make Love

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scoop

Scoop

2006
×
★½
Edit this entry  
24
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
24
Lola

Lola

1961
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Swindle

The Swindle

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★½
Edit this entry  
23
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
One for the Money

One for the Money

2012
×
★★
Edit this entry  
07
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Hot Pursuit

Hot Pursuit

2015
×
★★★½
Edit this entry  
03
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rough Night

Rough Night

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★
Edit this entry  
16
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★
Edit this entry  
12
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★½
Edit this entry  
01
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★★★
Edit this entry  
31
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★
Edit this entry  
29
Life As We Know It

Life As We Know It

2010
×
★★★★
Edit this entry  
27
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★½
Edit this entry  
20
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Paris When It Sizzles

Paris When It Sizzles

1964
×
★★★
Edit this entry  
15
The Misfits

The Misfits

1961
×
★★★★
Edit this entry  
15
Don Jon

Don Jon

2013
×
Edit this entry  
11
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Crush

The Crush

1993
×
Edit this entry  
03
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Gia

Gia

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bloomington

Bloomington

2010
×
Edit this entry  
01
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★
Edit this entry  
01
Held Up

Held Up

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★
Edit this entry