Sort by

brifilms has logged 155 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Melody Time

Melody Time

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pecos Bill

Pecos Bill

1948
×
Read the review Edit this entry  
29
Blame It on the Samba

Blame It on the Samba

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Trees

Trees

1948
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Little Toot

Little Toot

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Legend of Johnny Appleseed

The Legend of Johnny Appleseed

1948
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Bumble Boogie

Bumble Boogie

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon a Wintertime

Once Upon a Wintertime

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
All of Me

All of Me

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bulworth

Bulworth

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Speed

Speed

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
So Dear to My Heart

So Dear to My Heart

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Relic

Relic

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Showbiz Kids

Showbiz Kids

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
48 Hrs.

48 Hrs.

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Merry Skeleton

The Merry Skeleton

1898
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Merry Skeleton

The Merry Skeleton

1898
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mayor Cupcake

Mayor Cupcake

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Animal Crackers

Animal Crackers

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The War of the Worlds

The War of the Worlds

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Loser

Loser

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fun and Fancy Free

Fun and Fancy Free

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mickey and the Beanstalk

Mickey and the Beanstalk

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bongo

Bongo

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Contact

Contact

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Song of the South

Song of the South

1946
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
In Time

In Time

2011
×
Read the review Edit this entry  
20
Polyester

Polyester

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Make Mine Music

Make Mine Music

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Martins and the Coys

The Martins and the Coys

1946
×
Read the review Edit this entry  
20
Willie the Operatic Whale

Willie the Operatic Whale

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Johnny Fedora and Alice Blue Bonnet

Johnny Fedora and Alice Blue Bonnet

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry