Sort by

brightboy87 has logged 131 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
Read the review Edit this entry  
31
Sister Act 2: Back in the Habit

Sister Act 2: Back in the Habit

1993
×
Read the review Edit this entry  
31
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
Read the review Edit this entry  
30
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Edit this entry  
27
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Klaus

Klaus

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
The Two Mrs. Carrolls

The Two Mrs. Carrolls

1947
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Good Night, and Good Luck.

Good Night, and Good Luck.

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ronin

Ronin

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Mission

The Mission

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Love, Death & Robots: Zima Blue

Love, Death & Robots: Zima Blue

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Love, Death & Robots: Fish Night

Love, Death & Robots: Fish Night

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Andy Murray: Resurfacing

Andy Murray: Resurfacing

2019
×
Edit this entry  
09
Futurama: Into the Wild Green Yonder

Futurama: Into the Wild Green Yonder

2009
×
Edit this entry  
08
Futurama: Bender's Game

Futurama: Bender's Game

2008
×
Edit this entry  
06
Futurama: The Beast with a Billion Backs

Futurama: The Beast with a Billion Backs

2008
×
Edit this entry  
06
Futurama: Bender's Big Score

Futurama: Bender's Big Score

2007
×
Edit this entry  
02
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ghost in the Shell Arise - Border 2: Ghost Whispers

Ghost in the Shell Arise - Border 2: Ghost Whispers

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
Marc Maron: Too Real

Marc Maron: Too Real

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Undone

Undone

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
13 Assassins

13 Assassins

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Charlie Wilson's War

Charlie Wilson's War

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Stan & Ollie

Stan & Ollie

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Deadwood: The Movie

Deadwood: The Movie

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
Read the review Edit this entry